Ohio High School Championships

March 7-8, 2009                  Greensview Middle School

Men's Team Cup
Place Points High School
1 143 Upper Arlington
2 128 West Geauga
3 74 Dublin Coffman
4 51 HillIiard Davidson
5 47 Shaker Heights
6 34 Dublin Scioto

 

Men's Epee

Place Name High School (Club) Div Ratin Earne
1 Broderick, Ian Hudson (HOF) NOOH B08 B09
2 Arlington, Nick Firelands (HOF) NOOH B07  
3T Bogard, Matt Westlake (HOF) NOOH B08  
3T Mckinney, Kevin West Geauga (HOF) NOOH D09 C09
5 Bell, Nathan Home (Eagles) COLM C08  
6 Daddario, Joe West Geauga Fencing NOOH C08  
7 Weber, Patrick Olmstead Falls (HOF) NOOH B08  
8 McKinley, Duane Home (HOF) NOOH C07  
9 Lo, Wilson Upper Arlington COLM C08  
10 Menon, Rohit Upper Arlington COLM U E09
11 Hutchison, Alexander J ??? (RAFA) COLM E09  
12 Haber, Maxwell Shaker Heights NOOH D09  
13 Vawter, Michael Home (DSFC) COLM E08  
14 Riggs, Michael Dublin Scioto (DFC) COLM U  
15 Hunt, Conner Shaker Heights (Alcazar) NOOH E08  
16 Cabrera, Marco Shaker Heights NOOH E08  
17 Hucek, Evan Upper Arlington COLM E08  
18 Piraino, Scott Shaker Heights NOOH E08  
19 Worman, Jack Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
20 Taylor, Max Dublin Coffman (DFC) COLM E09  
21 Kar, Nick Shaker Heights (Alcazar) NOOH U  
22 Richards, Maxwell West Geauga Fencing NOOH U  
23 Brosnahan, James Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
24 Piraino, Chris Shaker Heights (Alcazar) NOOH U  
25 Padture, Sidd Upper Arlington COLM U  
26 Sun, Jonathon Dublin Scioto (DFC) COLM U  
27 Sood, Ayush Shaker Heights (Alcazar) NOOH E08  
28 Brunner, Paul Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
29 Silwani, Sayeed Upper Arlington COLM U  


Men's Foil

Place Name High School (Club) Div Ratin Earne
1 Howell, Ryan Oak Hills (SDL) SWOH A08  
2 McDonald, Andrew Walnut Hills (SDL) SWOH C08  
3T Hyland, Alex Dublin Coffman (CFC) COLM C08  
3T Daddario, Joe West Geauga Fencing NOOH C07  
5 McConnell, Jacob Lakewood (CP) NOOH D08  
6 Gonzalez, Joseph Lycum (OTFT) NOOH D08  
7 Heaton, Conner Indian Hills (SDL) SWOH U E09
8 Birch, Tyler Upper Arlington (DSFC) COLM C09  
9 Weiss, Brandon Wyoming High School NAT U  
10 Crawford, Ben Dublin Jerome (DFC) COLM E09  
11 Richards, Maxwell West Geauga Fencing NOOH U  
12 Hessler, Derek Upper Arlington COLM U  
13 Bloomfield, Kevin Upper Arlington COLM U  
14 Roach, Aeron Dublin Coffman (DFC) COLM U  
15 Mohr, Nick Upper Arlington COLM U  
16 Anabtawi, Taumer Upper Arlington COLM U  
17 Raterman, C.J. Dublin Coffman (DFC) COLM U  
18 Worman, Jack Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
19 Conner, Sean Dublin Jerome (DFC) COLM U  
20 Burte, Alex ??? ??? U  
21 Lenahan, Paul Rocky River High School Club NOOH U  
22T Cuturic, John Home (CP) NOOH U  
22T White, Clayton Dublin Scioto (DFC) COLM U  
24 Watson, James Upper Arlington COLM U  
25 Park, James Dublin Coffman (DFC) COLM U  
26 Ming, Sam Dublin Scioto (DFC) COLM U  
27 Brosnahan, James Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
28 Brunner, Paul Hilliard Davidson (HFC) COLM U  


Men's Sabre

Place Name High School (Club) Div Ratin Earne
1 Howell, Ryan Oak Hills (SDL) SWOH U D09
2 Kotz, Nicholas Columbus Alternative (FAO) COLM C07  
3T Silwani, David Khalil Upper Arlington COLM E09  
3T Daddario, Joe West Geauga Fencing NOOH E08 E09
5 Hessler, Derek Upper Arlington COLM U  
6 Richards, Maxwell West Geauga Fencing NOOH E09  
7 Roach, Aeron Dublin Coffman (DFC) COLM U  
8 Randle, Henry Upper Arlington COLM E09  
9 Brosnahan, James Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
10 Brunner, Paul Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
11 Rokakis, Alex Rocky River High School Club NOOH U  
12 Hayes, Andrew ??? (SDL) SWOH U  
13 Ming, Sam Dublin Scioto (DFC) COLM U  
14 Ha, Chanhee Upper Arlington COLM U  
15 Worman, Jack Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
16 Park, James Dublin Coffman (DFC) COLM U  

 

Women's Team Cup
Place Points High School
1 81 Rocky River
2 66 Dublin Scioto
3 53 Upper Arlington
4 40 Hilliard Davidson
5 30 Shaker Heights

 

Women's Epee

Place Name Club Div Ratin Earne
1 Dickinson, Alexandra Home (HOF) NOOH E09 D09
2 Rutan, Rebecca Breckville Broadview Hts. (HOF) NOOH C08  
3T Dumas, Courtney Hathaway Brown (Alcazar) NOOH C09  
3T Sombric, Carly Dublin Scioto (CFC) COLM U E09
5 Coury, Tara Magnificat (HOF) NOOH U  
6 Egelhoff, Rose Shaker Heights NOOH U  
7 Burns, Mary Rocky River High School Club NOOH U  
8 Danglade, Ariel Hilliard Davidson (HFC) COLM E09  
9 Ramalingam, Sinthuja Dublin Scioto (DFC) COLM U  
10 Burns, Kathleen Rocky River High School Club NOOH U  
11 Lao, Manting Upper Arlington COLM U  
12 Brannaman, Eleanor Dublin Coffman (DFC) COLM U  
13 Hucek, Rachel Upper Arlington COLM U  
14 Riggs, Cassandra Dublin Scioto (DFC) COLM U  
15 Kimmelfield, Rebecca Shaker Heights NOOH U  
16 Cunard, Candace Shaker Heights (Alcazar) NOOH U  
17 Yingling, Joy Rocky River High School Club NOOH U  
18 Olesen, Crystal Rocky River High School Club NOOH U  
19 Waggoner, Alya Shaker Heights NOOH U  

 

Women's Foil

Place Name Club Div Ratin Earne
1 McIntyre, Taylor Columbus School for Girls (RAFA) COLM D09  
2 Gonzalez, Margaret Lycum (OTFT) NOOH D09  
3T Brannaman, Eleanor Dublin Coffman (DFC) COLM E09  
3T Sombric, Carly Dublin Scioto (CFC) COLM E09  
5 Danglade, Ariel Hilliard Davidson (HFC) COLM E08  
6 Esler, Mary Upper Arlington COLM E08  
7 Bruns, Amber Upper Arlington COLM U  
8 Early, Elizabeth Worthington Christian COLM U  
9 Bransch, Kiah Rocky River High School Club NOOH U  
10 Hall, Taylor Rocky River High School Club NOOH E09  
11 Latsko, Anne Lakewood (CP) NOOH E09  
12 Burns, Mary Rocky River High School Club NOOH E09  
13 Peacock, Morgan Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
14 VanFossen, Victorianna Orange (Profencing) COLM U  
15 Riggs, Cassandra Dublin Scioto (DFC) COLM U  
16 Sloan, Rachel Rocky River High School Club NOOH U  
17 Voltmann, Sarah Dublin Jerome (DFC) COLM U  
18 Osborn, Liz West Geauga Fencing NOOH U  
19 Ramalingam, Sinthuja Dublin Scioto (DFC) COLM U  
20 Park, Sung Hyun Dublin Jerome (DFC) COLM U  
21 Randolph, Isabel Upper Arlington COLM U  

 

Women's Sabre

Place Name Club Div Ratin Earne
1 Early, Elizabeth Worthington Christian COLM U E09
2 Burns, Mary Rocky River High School Club NOOH U  
3T Fydrych, Victoria Shaker Heights (Alcazar) NOOH U  
3T Otten, Julie Home (SDL) SWOH U  
5 Brady, Nora Magnificat (CP) NOOH D09  
6 Drawdy, Mariah Rocky River High School Club NOOH U  
7 Bruns, Amber Upper Arlington COLM U  
8 Franco, Makenzie Rocky River High School Club NOOH U  
9 Riggs, Cassandra Dublin Scioto (DFC) COLM U  
10 Peacock, Morgan Hilliard Davidson (HFC) COLM U  
11 Cunard, Candace Shaker Heights (Alcazar) NOOH U