Ohio High School Championships

April 7, 2018               Royal Arts Fencing Academy

Women's Team Cup
Place Points High School
1 10 Rocky River
2 9 Dublin Jerome


Men's Team Cup
Place Points High School
1 53 Shaker Heights
2 40 Rocky River
3 39 Olentangy Liberty
4 28 Dublin Jerome

 

Men's Epee
Place Name High School (Club)
1 Lazich, Nathan Normandy (HOF)
2 Mason, Alexander Big Walnut (FAO)
3T Hane, Matthew Home (CFF)
3T Davies, Morgan St. Edwards (HOF)
5T Martin, Nathan Pickerington (RAFA)
5T Schultz, Alex North Royalton (HOF)
7 Martin, Liam Orrville (HOF)
8 Visurakapalli, Sathvik Dublin Jerome (CFF)
9 Reddy, Adnan Shaker Heights (AFC)
10 Wise, Patrick Shaker Heights (AFC)
11 Knowles, Ethan Westerville North (RAFA)
12 Olson, Benjamin Rocky River (RRHS)
13 Auerbach-Brown, Caleb Montesori (AFC)
14 Hughes, Cole Shaker Heights (AFC)
15 Hart, James Shaker Heights (AFC)
16 Showalter, Josh Rocky River (RRHS)
17 Feng, Jacky Shaker Heights (AFC)
18 Herridge, Alexander Dublin Coffman (CFF)
19 Blanchard, Cory Dublin Jerome (CFF)
20 Ilias, Antoniu Rocky River (RRHS)
21 O'Nesti, Charles Dublin Jerome (CFF)
22 Spencer, Antonio Rocky River (RRHS)
23 Nutter, Van Rocky River (RRHS)

  
Men's Foil
Place Name High School (Club)
1 Wenger, John West Geauga (TRFS)
2 Orem, Conal Olentangy Liberty (CFF)
3T Waters, Will Dublin Scioto (CFF)
3T Oberyszyn, Evan Olentangy Liberty (CFF)
5 McDonough, Gavin Lakewood (OTF)
6 Reddy, Adnan Shaker Heights (AFC)
7 Olson, Joshua Rocky River (RRHS)
8 Iiias, Antoniu Rocky River (RRHS)
9 Alsous, Jameel Rocky River (RRHS)
10 Spencer, Antonio Rocky River (RRHS)
11 Wise, Patrick Shaker Heights (AFC)

Men's Sabre
Place Name High School (Club)
1 Bradford, Blake Hilliard Bradley (FAO)
2 Montgomery, Jadon Home (CFF)
3T Arnipalli, Shanvanth New Albany (CFF)
3T Haney, Vincent Olentangy Liberty (CFF)
5 Reddy, Adnan Shaker Heights (AFC)
6 Reed, Niles Olentangy Liberty (CFF)
7 Mason, Alexander Olentangy Liberty (CFF)
8 Myers, Jonah Dublin Jerome (CFF)
9 Centuori, Dante Rocky River (RRHS)
10 Tucker, Gabe Olentangy Liberty (CFF)
11 Spencer, Antonio Rocky River (RRHS)

  Women's Epee
Place Name High School (Club)
1 Provance, Amanda R. Brunswick (HOF)
2 Provance, Allison Brunswick (HOF)
3T Vanderlinden, Mira Luther West (HOF)
3T Morris, Jennifer Hudson (HOF)
5 Covitz, Ashley Dublin Jerome (CFF)
6 Halpern, Jordan Columbus School for Girls (RAFA)
7 O'Connor, Moira Rocky River (CP)
8 Raynes, Katrina Rocky River (RRHS)

Women's Foil
Place Name High School (Club)
1 Hall, Velma Dublin Coffman (CFF)
2 Zeng Brianna Dublin Jerome (CFF)
3T Pichola, Dorian Rocky River (RRHS)
3T Passerrello, Madaline Westerville North (CFF)
5 Shen, Jenny Dublin Jerome (CFF)

    Women's Sabre
Place Name High School (Club)
1 Gouhin, Chloe Columbus Academy (FAO)
2 Gluck, Ariel Dublin Coffman (FAO)
3T Pichola, Dorian Rocky River (RRHS)
3T Arnipalli, Hamsika New Albany (CFF)
5 Shen, Yunruo Rocky River (RRHS)